fbpx

Đukanović strožiji od Evropske unije

Đukanović strožiji od Evropske unije

Naime, Đukanovićeva ocjena da se Evropska unija nalazi u stanju “konfuzije”, jeste pored skandaloznosti, i višestuka poruka

U prezentovanju, neke vrste svog kontra izvještaja o stanju u Evropskoj uniji Milo Đukanović je, u govoru u Budvi, bio strožiji i inventivniji nego što je to učinila EU u izvještaju o stanju u Crnoj Gori.

Naime, Đukanovićeva ocjena da se Evropska unija nalazi u stanju “konfuzije”, jeste pored skandaloznosti, i višestuka poruka.

Prije svega da crnogorskog predsjednika ne zanimaju poruke Evropske unije saopštene prije neki dan, u kojima su date upozoravajuće ocjene - od teškog stanja korupcije u zemlji, pravosudnog sistema sve do operacije ponovog osvajanja Javnog servisa koji su na skandalozan i nezakonit način uzveli partijski odredi upravo pod komandom  samog Đukanovića.

Ovako kritičke i javno neodgvorne izjave o Evropskoj uniji, koje uzgred nikada ne daje o recimo atlanskim integracijama i SAD, Đukanović vjerovatno bazira i na utisku da se zvanične ocjene EU brzo pretvore u mrtvo slovo na papiru.

On je u takvom stavu  ohrabren i bizarnim pojavama da neki evropski zvaničnik prolazeći ovdje - u nekoj vrsti političkog turizma i učešćem na propagandnim, zapravo Potemkin konferencijama, uvjek u Budvi i nikad na sjeveru zemlje -  kurtuazno izjave da je Crna Gora lider u regionu.

Zanimljivo je da u lekcijama Evropskoj uniji lokalni državnik, akter mnogih afera, pa i poslednje nacionalne bruke “Koverat”, daje objašnjenja širokog (geo) političkog zamaha stalno ponavljajući da će umjesto konfuzne EU na balkanski prostor osvajački stići treći, misleći na Kinu i Rusiju.

Dakle, to upozorava Đukanović koji je sklopio ugovore sa Kinom o izgradnji autoputa, uprkos upozorenjima EU, finansijsku operaciju kojoj se ne zna krajnji stepen zaduživanja Crne Gore, osim što se zna da se Kina ugovorom zaštitila u najvjerovatnijem scenariju da kredit crnogorska država neće moći da vrati. Opasnost Rusije Đukanović vidi nakon što je završio zajedno sa ruskim tajkunima operaciju pustošenja KAP-a koji je predstavljao gotovo pola crnogorske privrede.

Cilj Đukanovićevih navodno lucidnih geopolitičkih upozorenja o trećima koji su krenuli u osvajanje balkanskog prostora, jeste providna demagogija kojom se traži da EU pred tim opasnostima, što prije i što je najvažnije bez osvojenih evropskih standarda primi Crnu Goru i njenu korumpiranu stvarnost i političku elitu u Evropsku uniju.

Jasno je da lekcije Đukanovića Evropskoj uniji neće nikoga zabrinuti u Briselu. Ali izvjesno je da ni Đukanović nije zabrinut ocjenama Evropske unije.

Problem sa ovakvim Đukanovićevim izjavama jeste I u tome da se Crna Gora tako udaljava od prijema u Evropsku uniju.

Upravo takva situacija, koja se pretvara u neku vrstu razgovora gluvih, zabrinjava građane Crne Gore koji ekonomski sve teže žive u uslovima autokratske vlasti i korupcije.

Ipak crnogorski građani se još uvjek nadaju da neće baš oni na kraju ispasti koleteralna šteta neobičnog partnerstva Đukanovićeve vlasti i, po njegovim riječima, konfuzne Evropske unije.

Miodrag Lekić, predsjednik DEMOS-a